Leasing to coraz popularniejszy sposób zakupu samochodu

Leasing to coraz popularniejszy sposób zakupu samochodu

Aktulności Poradnik Prasóweczki Prasówki

Zakup nowego samochodu bywa często zbyt dużym obciążeniem naszego domowego budżetu. Staje się jednak niejednokrotnie koniecznością, ze względu na dojazdy do pracy lub posiadanie dzieci, które do szkoły często trzeba dowozić. Co zrobić w przypadku kiedy nie stać nas na kupno auta?

Leasing to coraz popularniejszy sposób zakupu samochodu.

Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszą formą pozyskania pieniędz, na zakup wymarzonego samochodu był kredyt, udzielony w banku. Za sprawą kilku wizyt w placówce, okazaniu zaświadczenia o dochodach i podpisaniu umowy kredytowej na przykładowe 10 lat mogliśmy udać się do salonu i wybrać swoje wymarzone auto. Po zakupie, załatwialiśmy kilka formalności w urzędach i już mogliśmy wyruszyć na pierwszą przejażdżkę swoim nowym autem.

Od kliku lat dostępne jest całkiem nowe i bardziej atrakcyjne rozwiązanie problemu braku środków na zakup nowego samochodu. Jest nim leasing. Polega on na podpisaniu umowy, na mocy której firma leasingowa zakupuje wskazane przez nas auto, a następnie wypożycza je nam w zamian za spłatę miesięcznych rat. Okres trwania umowy i wysokość rat zależy od warunków umowy oraz wartości samochodu, którego chcemy się stać użytkownikami. Przez cały okres obowiązującej umowy firma leasingowa jest prawnym właścicielem pojazdu, natomiast to leasingobiorca jest jego jedynym użytkownikiem i to on ponosi wszelkie opłaty wynikające z tego tytułu w tym m.in. płaci za paliwo oraz mandaty drogowe, wystawione na skutek nieprawidłowej jazdy, a także pokrywa koszty napraw samochodu.

Leasing jest przede wszystkim bardzo atrakcyjną ofertą, w przypadku kiedy nie posiadamy większej sumy na zakup samochodu. W przypadku leasingu płacimy jedynie raty, których warunki często możemy dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Firmy leasingowe umożliwiają nam nawet płacenie elastycznych rat. Zazwyczaj w umowie zawarty jest punkt, mówiący o ewentualnym wykupie auta po zakończeniu umowy. Jest to bardzo dobra opcja dla nas, jeśli nie interesuje nas zmiana pojazdu, a to które mamy – w zupełności nam wystarcza. Leasing jest także bardzo korzystny pod względem podatkowym, jeżeli samochód zakupujemy jako narzędzie do naszego przedsiębiorstwa. Na mocy leasingu operacyjnego to firma leasingowa rozlicza się z tytułu powiększenia dochodu, biorąc pod uwagę kwotę zakupu samochodu.

Firmy leasingowe doskonale zdają sobie sprawę z powszechności swojej usługi, dlatego w przeciwieństwie do kredytu, umowa leasingowa może być oparta na uproszczonych zasadach. Leasing uproszczony polega na tym, że udzielająca go nam firma leasingowa zwykle nie prowadzi wglądu do BIK przy podpisywaniu umowy. Fakt taki ucieszy głównie osoby, które mają na koncie drobne grzeszki dotyczące opóźnień w spłacie swoich wcześniejszych pożyczek lub kredytów. Dochodzi do tego fakt, że przy podpisywaniu umowy nie zawsze wymagane jest zaświadczenie o dochodach. Prostota wzięcia auta w leasing jest widoczna na pierwszy rzut oka. To jednak nie wszystkie korzyści, które wynikają z tego typu finansowania zakupu pojazdu.

Sama procedura zakupu samochodu jest często sprawą nie należącą do przyjemnych. Wybór samochodu i negocjowanie ceny to czynności, które nie każdy zaliczy do swoich ulubionych czynności. Nie każdy umie się targować, ponieważ zwykle nie zdajemy sobie sprawy z realnej wartości pożądanego samochodu. Z pomocą w tych działaniach przyjść nam może agent firmy, która udzieli nam leasingu. Częsta praktyką jest utrzymywanie dobrego kontakt agentów firm leasingowych i profesjonalnych dealerów, co skutkuje większymi upustami przy wybieraniu odpowiedniego samochodu. Dealer, który często w przypadku indywidualnych klientów nie jest skłonny do udzielania rabatu, jest w stanie go udzielić w przypadku firmy leasingowej, ponieważ wie, że w niedalekiej przyszłości agent wróci do niego i zapewni mu kolejnych klientów. Po zakupie auta, wszystkie procedury związane z rejestracją także leżą w obowiązkach firmy leasingowej. My otrzymujemy gotowy produkt, przygotowany do użytku. Tak wygląda różnica pomiędzy kredytem na zakup samochodu a samochodem wziętym w leasing.

Zobacz również Leasing uproszczony

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments