Kupno czy wynajęcie mieszkania? Ten wybór czeka każdego

Kupno czy wynajęcie mieszkania? Ten wybór czeka każdego

Aktulności Poradnik Prasóweczki

To pytanie zadają sobie chyba wszystkie młode małżeństwa, które decydując się na wspólne życie, zamierzają zamieszkać razem, nie korzystając z pomocy w postaci pokoju w mieszkaniu rodziców. Zawiłość tego pytania sprowadza się do kilku podstawowych składowych jakimi nie jest jedynie sposób finansowania, ale na przykład nasza przyszła mobilność.

Kupno czy wynajęcie mieszkania? Ten wybór czeka każdego

 

Jeśli decydujemy się na wynajem mieszkania, przede wszystkim nie jesteśmy związani z miejscowością, w którym ono się znajduję. W każdej chwili możemy przecież zabrać swoje rzeczy, rozwiązać umowę najmu i podpisać nową – w innym miejscu. W przypadku kupna jesteśmy skazani na miasto, w którym to mieszkanie się znajduję – oczywiście, możemy je wynająć i kupić nowe w innym miejscu, ale wiąże się to z większą ilością obowiązków i nakładów pieniężnych.

Kupując własne mieszkanie mamy wpływ na wszystkie decyzje związane z jego funkcjonalnością. Mowa tu przede wszystkim o remontach, umeblowaniu czy wykorzystaniu przestrzeni użytkowej. Najmując – jesteśmy skazani na decyzje właściciela, który ewentualnie da nam możliwość drobnych modyfikacji, czy też remontu. Warto jednak pamiętać, iż korzyści z remontu wynajmowanego mieszkania to przede wszystkim zwiększenie wartości nieruchomości jaką uzyska właściciel w razie ewentualnej jej sprzedaży.

Względy finansowe przy wyborze pomiędzy najmem a zakupem są również bardzo istotne. Największą różnicą są sposoby finansowania naszego lokum i fakt, iż najmując mieszkanie, wszystkie pieniądze, które przeznaczamy na czynsz i opłaty to pieniądze stracone na zawsze. W przypadku kiedy mieszkanie jest naszą własnością, każda płatność związana z nieruchomością buduje jego wartość. Każda kolejna rata, kredytu który sfinansował jego zakup, zwiększa nasze aktywa. Wszystkie inwestycje takie jak remonty oraz wyposażenie mieszkania, podnoszą wartość ewentualnej sprzedaży, a więc dają nam większy zysk w przyszłości. Nasze mieszkanie to nasz majątek, którym możemy dowolnie rozporządzać.

Kupno mieszkania stwarza przed nami także możliwość zarobku. Wiele osób, inwestuje w mieszkanie jako sposób na dodatkowe źródło dochodu. Wynajmując nasze mieszkanie innej osobie, zyskujemy comiesięczny zastrzyk gotówki. Jest to świetna propozycja, dla każdego kto posiada spory nadmiar gotówki i chcę zapewnić sobie pewny, dodatkowy napływ środków.

Kupno nieruchomości działa na plus, ponieważ:

Nieruchomość stanowi nasz majątek
Daję poczucie stabilizacji
Jest naszym zabezpieczeniem na przyszłość
Posiadamy dowolność w dysponowaniu nim

Jest jednak uciążliwe z powodu:

Opłat i wydatków
Odpowiedzialności jaka na nas spoczywa
Możliwej utraty wartości
Mniejszej mobilności

Najem jest opłacalny ponieważ:

Zapewnia nam mobilność
Nie ponosimy odpowiedzialności związanej z posiadaniem nieruchomości

Natomiast nie jest atrakcyjny, gdyż:

Utrudnia gromadzenie środków na własny majątek
Nie zapewnia stabilności
Ponosimy wysokie koszty, w nic nie inwestując

Zobacz również Kołobrzeg nieruchomości

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments